Formål

Focus on your goals with


STRATEGY AND PLANNING


VORES PLAN


 

Vi har nu fundet forskellige forskere fra forskellige dele af verden der er gået sammen om at finde en behandling mod CNTNAP1 med det nyeste inden for gen terapi. Hvis forskerne får succes vil dette også være en stor sejr for selve gen terapi teknikken, og skabe håb for andre gen sygdomme, der påvirker mange tusinde mennesker.

For at finansiere denne forskning samler vi donationer fra alle der har lyst til at hjælpe.

Vi vil få så meget viden fra forskellige forskere rundt om i verden, så vi kan blive bedre informeret omkring CNTNAP1 mutationerne og det nyeste inden for gen terapi.

Vi er håber, at genterapi, basisredigering eller stemcelleterapi vil hjælpe vores børn med at bekæmpe denne genetiske lidelse.

De fortjener alle at opleve verden og få det bedste ud af livet.

 

VI GIR IKKE OP FØR KUREN ER FUNDET

STRATEGI OG PLANLÆGNING


  • Indsamle penge i fonden

 

  • Finde forskere der har viden omkring CNTNAP1 og viden omkring en mulig behandling

 

  • Få samarbejde med andre organitationer rund i verden

 

  • Finde forskere der vil arbejde på en behandling af CNTNAP1

 

COLLABORATIVE PARTNERS


 

 Dr. Pankaj B. Agrawal, som tidligere har arbejdet med CNTNAP1, har nu taget leder rollen i dette projekt. Han har nu lagt en plan med de andre forskere og kan begynde forskningen om en mulig behandlig.

 

Dr. Agrawal har mange titler, og vi er beærede over at være sammen med ham. Han er baseret på Boston Children's Hospital og kan kontaktes via email på

pankaj.agrawal@enders.tch.harvard.edu

 

Andre forskere, der i øjeblikket er interesserede i at arbejde på dette projekt er:

 

Niren Murthy - Nmurthy@berkeley.edu

 

Ronald Klein - Klein@lsuhsc.edu   

 

Troy Lund - Lundx072@umn.edu

 

Cat Lutz - Cat.lutz@jax.org

 

David R. Liu -Drliu@fas.harvard.edu

 

Johanna Schmidt - schmidtj1@email.chop.edu

 

Xingxu Huang - huangxx@shanghaitech.edu.cn

 

Steven - steven.gray@utsouthwestern.edu

 

Lawrence Steinman - steiny@stanford.edu

 

Brian Hanley - brian.hanley@bf-sci.com

 

Odile Boespflug - Odile.boespflug-tanguy@aphp.fr

 

Richard Qing Lu - Richard.Lu@cchmc.org

 

 

 

Først begynder de med tilmelding af alle patienterne, så med at forstå sygdommen bedre, derefter arbejde med genterapi tilgang ved hjælp af mus efterfulgt af menneskelig klinisk forsøg og i mellemtiden skabe iPS celler for at genskabe sygdommen og potentielt prøve andre terapier.

 

 

HVIS DU VIL STØTTE DETTE PROJEKT FINANSIELT

SÅ FÅR DU DETTE CERTIFIKAT UDFYLDT MED DIT FIRMAS OPLYSNIGER OG DONATION

 

 

 

 

FIND US



Rare Genetic Diseases


CVR-nr.: 39833794

Nørregårdsvej 87, 2610 Rødovre

Telephone: (+45) 25422003

Email: Cntnap1@hotmail.com


OPENING HOURS




Monday & Tuesday: Appointment

Wednesday to Friday: 6PM to 4AM

Saturday & Sunday: 6PM to 6AM


Copyright © All Rights Reserved